Chci pomoci návratu dětí z ústavů zpět do rodiny

by editorwebu
10 měsíci ago
0 Views

… protože děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu.

Sestry Kiki a Viki se po několika letech stěhování po ubytovnách a problematické péči své matky ocitly nejdříve v Klokánku, později v dětském domově. Ani otec, ani matka se o děti moc nezajímali, nenavštěvovali je. V dětském domově se podařilo navázat kontakt s dědečkem z otcovy strany, který si je začal brát pravidelně na víkendy. Tam děvčátka obnovila také vztah s otcem. S maminkou se viděly spíše jen o prázdninách. Matka dětem slíbila, že zažádá o ukončení ústavní výchovy, což se po třech letech stalo. Mezitím řešila své vztahy, zaměstnání, nakonec si našla práci v zahraničí.

Obě dívenky jsou už poměrně soběstačné a ve škole dobře prospívají. Jedna je v osmé třídě a uvažuje o studiu na střední škole, druhá studuje na osmiletém gymnáziu. Rodina Kiki a Viki se zapojila do programu doprovázení biologických rodin, který Nadace Terezy Maxové dětem podporuje. V rámci projektu pracují zaměstnanci dětského domova s matkou i s prarodiči dívek a připravují podmínky k tomu, aby se sestry mohly bezpečně vrátit do rodinného prostředí. Matka zažádala o převzetí dětí do vlastní péče, soudní řízení je aktuálně v běhu. Díky dlouhodobé propustce z dětského domova bydlí dívenky u matky a znova se s ní sžívají.

Společně pohneme Prahou, a pomůžeme Kiki a Viki a dalším dětem k tomu, aby našly cestu z ústavní péče domů!