Chci pomoci zahojit bolavou duši dětí z ústavní výchovy a náhradní rodinné péče

by editorwebu
10 měsíci ago
0 Views

… protože citové strádání v dětství, odloučení od rodiny, ztráta zázemí a rozpad vašeho dosud známého světa zanechá v křehké dětské duši rány, s nimiž se člověk vyrovnává celý život. Psychoterapie pomáhá dětem z ústavní výchovy a náhradní rodinné péče vyrovnat se s těmito zážitky.

Jaké šrámy na duši bezbranného dítěte zanechá kruté fyzické i psychické týrání od těch, kterým chce důvěřovat? Takovým peklem si prošel dnes osmiletý Kubík a jeho sourozenci. Před dvěma lety byly děti odebrány otci, který je po smrti maminky vychovával sám. Společně žili ve dvou malých místnostech, kde byly děti svědky sexuálních aktivit otce a cizích žen. Prožívali psychické i fyzické týrání, nejstarší sestru otec zneužíval.

Po příchodu do domova Kubík skoro nemluvil. Trpěl nočními děsy, pomočováním, byl agresivní. Jeho chování vůči ostatním dětem mělo sexuální podtext. Několik týdnů strávil v dětské psychiatrické nemocnici, kde stanovili diagnózu mentálního opoždění a syndrom týraného dítěte. Po dvou letech pobytu v domově se chlapec pomalu začíná uklidňovat a otevírat se vůči dospělým – i když vůči mužům je ostražitý – a zvládá nároky speciální třídy. Terapeuti s Kubíkem pracují na překonání traumatu ze smrti maminky, kterou měl velmi rád. Přes všechny rány na duši je Kubík velmi milý a vnímavý klučina, který touží po lásce a péči. Čeká ho velmi dlouhá cesta a bohužel je jisté, že následky svého dětství si ponese dál. Terapeutka mu však na kus jeho cesty může být průvodcem a podporou a pomoci mu přehodit výhybku směrem ke spokojenosti – nejen dnes a tady, ale především do budoucího života.

Společně pohneme Prahou a pomůžeme dopsat dětským příběhům šťastnější konce!