Chci pomoci návratu dětí z ústavů zpět do rodiny

by spravceobsahu
2 roky ago
0 Views

… protože děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu.

Dášu matka poprvé opustila jako malou, když se odstěhovala do České republiky a dcerku nechala příbuzným v rodné zemi. Když bylo Dáše 12 let, máma si ji vzala k sobě, ale po rozpadu partnerského vztahu odjela do zahraničí. Dáša znova zůstala sama, tentokrát v cizí zemi. Musela přespávat u spolužačky, chodila za školu. Po pobytu v diagnostickém ústavu pro cizince byla umístěna do dětského domova. Kvůli jazykové bariéře to neměla snadné. Stýskalo se jí, vyhledávala kontakt s lidmi ze své domoviny, o to méně komunikovala s vrstevníky a vychovateli.

Postupně se podařilo obnovit vztah s matkou, která se vrátila do České republiky, aby byla dceři nablízku, a začala si ji na víkendy brát k sobě. Jejich vztah byl nejdříve velmi komplikovaný. Je těžké naučit se důvěřovat někomu, kdo vás mnohokrát zklamal – obzvláště, pokud je to ten nejbližší. Nejistá Dáša si v životě hledala vlastní pravidla, bojovala proti autoritám v rodině i v dětském domově. Díky pravidelné spolupráci terapeutky, maminky a dcery se vztahy pomalu začaly zlepšovat. Dáša se realizuje ve hře na kytaru, která jí pomáhá uvědomit si vlastní hodnotu a schopnosti. Na základě dlouhodobých propustek se sžívá s rodinou, učí se důvěřovat matce a respektovat pravidla soužití. Stejně tak i matka se učí vnímat a řešit potřeby své dcery. Po roce rodinné terapie strávila Dáša celé prázdniny s mámou a malým bratříčkem a všechno směřuje k tomu, aby příští Vánoce oslavili už společně v novém domově.

Společně pohneme Prahou, podpoříme rodiče v budování domova pro svou rodinu a pomůžeme k tomu, aby víc dětí našlo cestu z ústavní péče domů!